פיגמנטציה

טיפולי פנים

מהי פיגמנטציה?

צבע העור נקבע ע״י צירוף של צבענים שמיוצרים בתוך העור עצמו וגם ע״י הצבע הטבעי של השכבות העליונות בעור (עילית העור). ללא פיגמנטציה בעור, צבעו יהיה לבן חיוור בשילוב עם גוון ורוד קל, המשתנה כתוצאה מזרימת הדם. לצבען העור העיקרי קוראים מלנין, צבע המלנין הוא חום כהה והמלנין מיוצר בתאים מיוחדים ששמם מלונציטים שמפוזרים בין כל התאים האחרים שנמצאים בשכבת העור העליונה (שכבת האפידרמיס). בזמן שהעור חשוף לקרני השמש, מתרחש ייצור מוגבר של מלנין וכך למעשה מתקבל השיזוף, כמות גדולה של מלנין יכולה גם להיווצר כתוצאה משינויים הורמונאליים. פיגמנטציה בעור באה לידי ביטוי בשינויי צבע, כתמים בעור וכדומה.

היכן מופיעים כתמי עור?

פיגמנטציה בפנים היא התופעה שמטרידה את רובנו, פרט לפיגמנטציה בפנים (מצח, לחיים, בשפם, בשפתיים, לסת ורקות), כתמי עור ובעיות פיגמנטציה מופיעים גם באזורים מוצנעים יותר כמו באזור המפשעה, בבית השחי, בחזה ובגב.

סוגי כתמי עור

ניתן לחלק את הפרעות הצבענים או את הכתמים בעור לשתי קבוצות, בקבוצה האחת כתמי עור הקשורים ללבקנות, בהקת, מלסמה (כתמי הריון) וכתמים אחרים הנוצרים כתוצאה מהחשיפה לשמש (כתמי שמש) בהם נמשים, הקבוצה השנייה כוללת שומות, שהן גידולי עור קטנים (הטיפול בהסרת שומות ידון במאמר אחר בפורטל).

לבקנות – לבקנות היא תופעה תורשתית די נדירה שבה אין ייצור של מלנין בגוף.

בהקת (ויטיליגו) – כתמי עור חלקים ולבנבנים על העור.

מלסמה – כתמי הריון המופיעים גם אצל נשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון שנוטים להיעלם לחלוטין או לדהות לאחר הריון או לאחר הפסקת השימוש בגלולות. כתמי הריון מופיעים על הפנים, לרוב במצח, בלחיים, ברקות ובלסתות, כתמי הריון הם כתמים סימטריים בעור בעלי גבול מוגדר ובצבע חום כהה.

שיטות הטיפול בפיגמנטציה

ישנן שיטות מגוונות לטיפול בהופעת פיגמנטציה וכתמים בעור, לכל שיטה יעילות שונה, לפניכם שיטות בהן מבצעים חידוש עור – פוטוריגובניישן, חשוב להבהיר, כל השיטות המתוארות לפניכם בהמשך נותנות מענה טוב לתופעה, אולם אין טיפול אחד שיעיל במאה אחוז, מומלץ להתייעץ עם רופא עור, לאבחן את הכתמים בעור ולהחליט על דרך טיפול, נמשים וכתמי שמש ניתן להעלים יחסית בקלות שכן הם נמצאים על שכבת העור העליונה (עילית העור) אולם כתמי הריון הרבה יותר קשה להסיר שכן מקורם בשכבות העמוקות.

אחת הפעולות שיעילה תמיד ומשותפת לכל סוגי הכתמים (אולם אינה מונעת את הופעת כתמי עור) היא הקטנת החשיפה לקרני השמש ושימוש בתכשירים נגד שיזוף. כמו כן ניתן להסוות אזורים בהם מופיעה פיגמנטציה בעור ע״י שימוש באיפור צבעוני, או צבע מיוחד שאינו גורם להכתמת הבגדים ואשר מחזיק מעמד מספר ימים לאחר השימוש. מיד בהמשך כל שיטות הטיפול בפיגמנטציה וכתמי עור, רוב השיטות בהן משתמשים גורמות לחידוש העור ולכן הן גם יעילות להעלמת קמטים בפנים.

לתאום פגישה חייגו

03-7783666

או השאירו פרטים

כל הזכויות שמורות | טל בר-און  2020

SITE BY | SHOWCASE

קבעו פגישת ייעוץ
או חייגו 03-7783666

פתח צ'אט
1
מתלבטת ?יש לך שאלה ?אני כאן בשבילך
היי זאת טל בר-און ,מודה ושמחה שבחרת/ה בי ואני לשרותך כמו תמיד גם בווטסאפ לכל שאלה/תיאום טיפול ו/או פגישת יעוץ.במה אוכל לעזור?♥️❤️❤️